mBank prowizja za niewykorzystany limit kredytowy

Loguję się do banku widzę komunikat, a w nim informacja o prowizji za niewykorzystany limit kredytowy! (mikro firma) oraz nowych oprocentowaniach. Zaskoczony informacją, próbuję dowiedzieć się na mLinii o szczegóły, które wyglądają następująco:

„Prowizja naliczana będzie co miesiąc – 3% w skali roku daje nam miesięcznie 0,25%. Bierzemy pod uwagę każdy dzień w którym wykorzystanie limitu jest poniżej 50%.Zakładając, że:
1. w każdym dniu miesiąca Klient wykorzystuje limit przynajmniej w 50% prowizja nie jest naliczana.
2. przez równo pół miesiąca limit jest wykorzystywany pow. 50%, a przez pół miesiąca poniżej 50% – prowizja wyniesie 0,125% wartości limitu
3. jeśli przez cały miesiąc w miesiąc każdego dnia Klient będzie wykorzystywał limit poniżej 50% prowizja wyniesie 0,25%
4. w skrajnym przypadku gdy przez cały rok limit jest wykorzystywany w mniej niż 50% to łączna prowizja wyniesie 12 x 0,25%, czyli ów 3% w skali roku.”

Poniżej tabela ile będzie kosztował limit kredytowy jeżeli nie będziecie go wykorzystywać, dodam że jak będziecie to koszty będą co najmniej pięciokrotnie wyższe. Kochany mBank podniósł oprocentowanie tego kredytu z 11,7% do 17%! przy kwocie do 20 tyś, i do 15% przy kwocie linii powyżej 20 tyś. Na reakcję klientów nie trzeba było długo czekać. Bank baaardzo wyszedł przed szereg, dziwi mnie, że przy spadającym WIBORze oni baardzo mocno podnoszą oprocentowanie (11.7% => 17%).

kwota linii kredytowej 15 000 17 000 20 000 30 000 40 000 50 000
miesięczna prowizja 38 43 50 75 100 125
roczna prowizja 450 510 600 900 1200 1500
odnowienie kredytu 150 170 200 300 400 500
koszt linii kredytowej:
roczny 638 723 850 1275 1700 2125
miesięczny 53 60 71 106 142 177

I w taki oto sposób mBank, który uważałem za dobrego partnera stał się w moich oczach instytucją dość sprzecznie komunikującą swój wizerunek ze swoimi czynami. Spowodował, że zaczynam szukać innego w którym limit kredytowy będzie na korzystniejszych warunkach, nie musi być to limit dla firm. Aktualną linię kredytową w perspektywnie 2 miesięcy zlikwiduję, ponieważ nie wykorzystuje jej.

12 uwag do wpisu “mBank prowizja za niewykorzystany limit kredytowy

 1. Otworzyłem kredyt odnawialny na koncie prywatnym który nie ma takiej prowizji, a na dniach składam wypowiedzenie umowy dotyczącej linii kredytowej.

 2. zlodziejska praktyka, jezeli tak ma wygladac wpolpraca z tym bankiem to ja dziekuje, szukam nowego banku.

 3. Dzisiaj i mnie okradli. Z konta zniknęło 125 zł bez najmniejszego uprzedzenia. Problemem nie jest kwota, tylko brak uzgodnienia!

  Jest mi o tyle głupio, że byłem z nimi 8 lat, cały czas polecając ich usługi swoim znajomym. Dzięki mnie zyskali, co najmniej kilkunastu klientów.

  mBank – złodzieje w białych rękawiczkach!

 4. Nie okradli, każdy został poinformowany o zmianach prowizji wiadomością wewnątrz systemu. Wystarczy je czytać. Zgodnie z umową jaką podpisałeś mają prawo zmieniać regulamin/ceny etc i odpowiednio o tym informować. O zmianie prowizji zostałem poinformowany kilka miesięcy wcześniej i wypowiedziałem umowę ponieważ nie akceptuje nowych warunków.

 5. Przypuszczam, że może być ciekawym sposobem na rozwiązanie tego i tym podobnych problemów instytucja „pozwu zbiorowego”.
  Zauważyłem, że już w tym trybie zawiązują się pierwsze grupy, które chcą pozwać takie firmy jak: J.W Construction (deweloperzy, spółdzielnie), Erę, mBank, Cetelem i inne.
  Można tam sobie założyć dowolną grupę i inicjatywa nie ogranicza się tylko do tych firm
  Szerzej o tej inicjatywie poczytacie tu: http://www.pozywamy-zbiorowo.pl
  Uwaga! Ten tryb nie jest kosztowny i można ubiegać się o nawet niskie kwoty!
  Ważne aby grupy tworzone do pozwu były jednolite gatunkowo (dotyczyły jednego rodzaju sprawy i najlepiej podobnych kwot, odszkodowania są jednakowe dla każdego z grupy).
  Grupa pozwu zbiorowego musi liczyć co najmniej 10 osób.
  A niektóre firmy są mistrzami świata w przekręcaniu swoich klientów masowo na małe kwoty licząc na ich bezsilność i lenistwo.
  Obliczyłem, że firma która tylko 2000 klientom (przy kilku mln to żaden problem) dołoży „extra” z różnych powodów 30,00 zł to da kwotę rocznie cirka 240 000,00 zł !!
  A potrafią, oj potrafią (głośny przypadek Ery vide „podwójne faktury”)
  Czasem może warto coś zrobić konkretnego a nie tylko narzekać??

 6. NO I WLASNIE JA ROWNIEZ BYLEM JEDNYM Z TYCH KTORZY NAPEDZALI KLIENTOW DLA MBANKU I WLASNIE ZA TO ZAPLACILEM …… MOIM ZDANIEM TO JEST ZLODZIEJSTWO . I DLATEGO JUZ PODPISALEM UMOWE Z INNYM BANKIEMNA 8,6 % A W ZLODZIEJSKIM MBANKU NIE POWACHAJĄ MOJEJ KASIORKI.

 7. Mogę dodać, że mBank gra na szkodę klienta. Po informacji o opłatach za nie wykorzystany limit, złożyłem dyspozycję obniżenia go. Czekałem na aneks do umowy ponad 2 miesiące!!! w między czasie oczywiście pociągnęli mi z konta 500 zł prowizji za odnowienie limitu kredytowego i dopiero przysłali aneks. Wypowiedziałem kredyt… Zapewne mógłbym powalczyć z tą absurdalną praktyką, ale szkoda mi sił i czasu.

 8. To samo, na dzień dobry -60… Zwijam żagle, niech się sami rypią. Opłata za niewykorzystany kredyt? Za niekupione mleko? Za niewykorzystane minuty w telefonie? Absurd, ciekawe jak długo pojadą na głupocie swoich klientów. Jazdę na kupie kończy się dupą w centrum łajna.

 9. Ja też dołączyłem do grona oszukanych.
  Przy okazji zmiany danych firmowych namówiono mnie na linię kredytową. Zapytałem o prowizję i koszty. Odpowiedź dostałem, ale nie kompletną. Nikt mi nie powiedział o opłacie za niewykorzystanie limitu. Myślałem że to bank na poziomie, ale widząc to jakimi posługuje się metodami, śmiem twierdzić, że w niczym nie odstaje od handlarzy próbujących sprzedać cudowne elektronarzędzia przed hipermarketami.

 10. Ja też się zdziwiłam jak mi potrącono prowizję od niewykorzystanego kredytu. Też nic o tym nie wiedziałam. Tak , ciągłe zmiany regulaminów i sterty do czytania to dobra metoda oszukiwania, bo kto to czyta ? Ale każdy oszuka się tylko raz i ostrzeże innych. Przykro, że taki bank, tak kiedyś lubiany, stosuje takie metody…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.